Незаконність ухвал слідчих суддів про призначення перевірки або ревізії…

захисти свій бізнес...

Уявіть ситуацію: Ви керівник чи власник бізнесу та до Вас на підприємство прийшов прокурор, слідчий, або інший представник органу досудового розслідування та повідомляє, що Ваша компанія є фігурантом кримінальної справи і вручає вам ухвалу слідчого судді про дозвіл на проведення перевірки чи ревізії підприємства.

Дуже неприємна ситуація, правда?

Ви можете подумати, що це ж прокурори та вони знають, що роблять і краще з ними не сперечатися і до юристів поки що звертатися не буду, в мене прозорий бізнес, а така перевірка схожа на якусь формальність.

Але насправді ви дуже помиляєтеся, бо такі перевірки є не що інше як незаконний тиск на бізнес.

Слідчі судді доволі часто закривають очі на порушення закону при розгляді клопотань органів досудового розслідування у кримінальному провадженні. Проте саме слідчий суддя згідно закону повинен здійснювати судовий контроль за дотриманням прав, свобод та інтересів осіб у кримінальному провадженні.

Варто знати, що чинним КПК України в переліку слідчих дій та серед заходів забезпечення кримінального провадження не передбачено надання слідчим суддею дозволу на проведення перевірок та ревізій.

Положення КПК України не регламентують повноважень слідчого судді призначати перевірки та ревізії, не передбачає порядку розгляду таких клопотань слідчих і прокурорів, обсяг доказування при розгляді цих клопотань, критерії, за якими слідчий суддя повинен визначати достатність підстав для надання дозволу на проведення перевірок чи ревізій.

Але незважаючи на все це доволі поширеною є практика призначення слідчими суддями перевірок та ревізій на прохання органів внутрішніх справ.

Таким чином, призначаючи такі перевірки та ревізії слідчі судді не те, що не забезпечують судового контролю за дотриманням прав, свобод та інтересів осіб у кримінальному провадженні, а очевидно займають сторону представників органів досудового розслідування, які таким чином порушують права підприємців та здійснюють тиск на бізнес.

Ви все ще думаєте, що це нічого страшного? А десь в прокуратурі вже лежить не один том кримінальної справи проти Вашої компанії, яка ґрунтується на незаконних актах перевірок та висновках незаконних ревізій.

Як з цим боротися?

Адвокатам слід доводити, що акти перевірок, висновки ревізій, проведені за ухвалами слідчих суддів є не допустимими доказами. Враховуючи, що всі інші докази у таких кримінальних провадженнях здобуваються з даних, здобутих за результатами проведених перевірок (ревізій), то за принципом плоду отруєного дерева, який є дуже істотним в практиці Європейського суду з прав людини, і всі інші докази слід визнавати не допустимими. Слід пам’ятати, що якщо звернутись до юриста вчасно то одна консультація допоможе зберегти купу вашого часу, коштів та нервів і зберегти бізнес від незаконних посягань. Саме тому, спеціалісти консалтингового центру «Закон і Фінанси» нададуть вам відповідь на запитання, стосовно саме вашої ситуації.

Автор статті — Цімура Яромир Володимирович (м. Львів)