...

Адвокатське Об'єднання "Захист у криміналі"

Продав на маркетплейсі – заплати податок! Оновлені правила фінмоніторингу від податкової

З активним розвитком онлайн-продажів, такі платформи, як OLX, Prom.ua, соціальні мережі, стали місцем для продажу не тільки нових товарів, а й вживаних речей. Але як би дивно це не звучало, продаж навіть старих кросівок або іграшок через ці сервіси може призвести до того, що вам доведеться платити податки! І що ще гірше – штрафи від податкової.

Як податкова служба бачить на яку суму фізична особа продає в Інтернеті?

З 1 березня 2025 року податкова служба почала активно стежити за онлайн-транзакціями. Тепер навіть продаж речей на популярних маркетплейсах або в соціальних мережах, без реєстрації ФОП може обернутися серйозними наслідками. 

Коли фізична особа продає товар через маркетплейси, а покупець сплачує за цей товар через різні фінансові сервіси, до прикладу NovaPay, Prom.оплата, OLX-доставка та інші фінансові сервіси, інформація про ці транзакції одразу надходить до податкової служби. При цьому всьому банківська таємниця не розкривається і ваші банківські транзакції податкова не відслідковує.

Кому варто боятися нового фінмоніторингу?

Насамперед це стосується фізичних осіб, які на регулярній основі здійснюють торгівельну діяльність в інтернеті без реєстрації ФОП. Тобто, метою нового фінмоніторингу є не покарання, а заохочення фізичних осіб, що здійснюють торгівельну діяльність до легалізації свого бізнесу та сплати податків.

Декларування доходу та сплата податків тепер є обов’язковими навіть для невеликих сум. Якщо ви продаєте на маркетплейсах і отримуєте переказ на банківську картку через NovaPay, Prom.оплата, OLX-доставка, це вважається доходом, і податкова служба має право вважати його підставою для оподаткування.

Який податок вам доведеться сплатити?

  • 18% ПДФО – податок на доходи фізичних осіб.
  • 1,5% військового збору – на користь армії.

Отже, сума, яку ви отримаєте після продажу товару, буде зменшена на 23% податків.

Чи варто реєструвати ФОП?

Якщо ви займаєтесь продажем товарів на регулярній основі, навіть якщо це тільки невеликі продажі через Marketplace, реєстрація ФОП – це крок до законності вашої діяльності. Це не тільки дозволить вам уникнути штрафів і претензій з боку податкової, а й дасть змогу сплачувати податки в установленому порядку, а також захистить ваші права як підприємця. 

Який податок вам доведеться платити як ФОП?

Залежно від виду діяльності та обороту, найпопулярнішим для дрібного продажу є ФОП 2 групи на єдиному податку:

  • 5% єдиний податок (можна 3% + ПДВ, але це рідше)
  • ЄСВ (єдиний соцвнесок) —1 760 грн/місяць (у 2025 році)

Тобто, реєструючи ФОП ви сплачуєте лише 5% + ЄСВ, і все – жодного ПДФО, легально працюєте – менше ризиків блокування рахунку чи штрафів.

Податкова активно стежить за переказами на картки через різні фінансові сервіси і може накладати штрафи за продаж товарів без реєстрації ФОП. Якщо ви хочете уникнути цих неприємностей, вам варто звернути увагу на реєстрацію ФОП і правильне декларування доходів.

Якщо ви не впевнені, чи треба реєструвати ФОП або як правильно декларувати ваші доходи від продажів на маркетплейсах, звертайтесь до адвокатів та юристів Юридичного центру «Закон та Фінанси». Наша команда адвокатів з радістю допоможе розібратись у цих питаннях. Ми надамо консультації, допоможемо з реєстрацією ФОП і з’ясуємо, як уникнути штрафів та інших юридичних проблем з податковою службою. У разі необхідності наші адвокати зможуть представляти ваші інтереси у державних органах та оскаржити неправомірні рішення у суді.

Звертайтесь до професіоналів!

Зателефонуйте нам

Вінниця
Львів
Хмельницький
Житомир
Луцьк
Ужгород